8 Ekim 2013 Salı

Harçsız Öğrenci Pasaportu

Seyahat  eden öğrencilerin en büyük sorunlarından biridir,pasaport harcı.Bilinmeyen bir gerçek var,Türkiye'de herhangi bir üniversitede öğrenci iseniz Pasaport Kanunu'nun 15.maddesine göre ücretsiz pasaporta sahip olabilirsiniz.


Peki bu pasaportu nasıl alırsınız?

Yurt dışında bulunmak istemenizin nedenini belgelerseniz,örneğin;bilimsel,sosyal-kültürel,eğitim ve spor amacında yurt dışında bulunmak zorundasınız.Bu durumları belgelerseniz,ücretsiz pasaporta sahip olabilirsiniz.
Harçsız pasaport almak için;
Lisans,yüksek lisans veya doktora eğitimi,öğrenci değişim programı (erasmus),staj,konferans,seminer,kongre,sanatsal etkinlikler veya spor müsabakalarına katılacağınızı belgelerseniz harçsız pasaport alabilirsiniz.

Ücretsiz pasaportu almak için izleyeceğiniz yol ;


  • Yurtdışında bulunma amacınızı belgeleyin.
  • Üniversitenizin öğrenci işlerine başvurun;yurtdışına çıkma nedeninizi gösteren belge ile öğrenci işlerine giderek,burada dolduracağınız dilekçeyi öğrenci işleri müdürlüğüne verin ve harçsız pasaport talep yazısı isteyin.
  • Vergi dairesine gidin;aldığınız harçsız pasaport talep yazısı ile birlikte öğrenci işlerinizin bildireceği vergi dairesi müdürlüğüne gidin ve talep yazınızı onaylatın.
  • Pasaport şubesine gidin; harçsız pasaport talep yazısı ile bulunduğunuz il ve ilçedeki pasaport şubesine başvurun.Pasaport için gerekli belgeleri tamamlamayı unutmayın
  • Pasaport cüzdan bedelini ödeyin;Pasaport şbesinde bulunduğunuzda vezneye pasaport cüzdan bedelini ödemelisiniz,bu bedel 72 TL'dir.

Önemli not:
Harçsız pasaporttan yararlanmak için öğrenci olmanız zorunludur.Mezun olanlar bu ayrıcalıktan faydalanamamaktadır.
İnterrail vb. amaçları olanlar ise harçsız pasaporttan yararlanamamaktadır.

Örnek dilekçe fotoğrafı ( Resme tıklarsanız daha net görebilirsiniz. )