28 Ekim 2013 Pazartesi

Çift Kaşarlı Schengen ( Vizesi )


Adı biraz tuhaf gelsede vize uygulamalarının en cana yakınıdır.Bir çok ülke kapısında yatmadan,geçiş yapmanızı sağlayan bir vize uygulamasıdır,Schengen.Bu yazıyı da Schengen nedir,ne değildir,nereden gelmiştir sorularının,cevaplarını merak eden okuyucularım için yazdım.Öğrenci iseniz ve İnterrail hayaliniz varsa Schengen vizesi candır.İşte Schengen vizesi...

Schengen Vizesi Nedir ?


Schengen denilen bu değişik isimli vizenin ortaya çıkması 1985 yılına dayanıyor.Fransa,Almanya,Belçika,Lüksemburg ve Hollanda'nın bir masaya oturup anlaşmaları ile can bulan bu vize uygulamasının amacı,ülkeler kendi bölgelerinden geçecek olan kişilerden vize ve benzeri kontrolleri kaldırma kararı alıyor.
Schengen Anıtı - Schengen / Lüksemburg

“Schengen ismi nereden geliyor ?” diye,soracak olduğunuzda ise bu isim Lüksemburg'taki küçük bir kasabanın adıdır.Antlaşma bu kasabada imzalandığı için kasabaya bahşedilmiş durumdadır.Milyonlarca insanı sevindiren ve ilgilendiren bu vize uygulamasına ismini veren Schengen kasabası 600 kişinin yaşadığı küçük bir kasaba.

Schengen Kasabası / Lüksemburg

Schengen Vizesi Uygulayan Ülkeler ?


Schengen uygulamasına dahil olan ülkeler ise : Belçika,Çek Cumhuriyeti,Danimarka,Almanya,Estonya,Yunanistan,İspanya,Fransa,İtalya,Letonya,Litvanya,Lüksemburg,Macaristan,Malta,Hollanda,Avusturya,Polonya,Portekiz,Slovenya,Slovakya,Finlandiya,İsveç,Norveç,İsviçre ve İzlanda.
Şuan Schengen bölgesi 24 ülkeden oluşmaktadır ve bu ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.Ancak İngiltire,İrlanda,Kıbrıs,Bulgaristan ve Romanya,Avrupa Birliği üyesi ülkeler olsalarda Schengen anlaşmasını imzalamamışlardır.