24 Ağustos 2013 Cumartesi

Didim Belediye Başkan Yardımcısı ile Didim ve Seyahat Üstüne..

Siz blog takipçilerim için Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmat KARAOĞLU ile bir röportaj gerçekleştirdim.

İşte sizler için gerçekleştirdiğim röportaj :


 • Sayın Karaoğlu önce sizi tanıyalım,biraz kendinizden bahseder misiniz ?
1 Aralık 1955 doğumluyum,aslen Çorum'luyum ancak 1991 yılından beri Didim'de yaşıyorum.
Devlet muhasebecisi ve mali müşavir olarak büro işletiyorum.Mutlu bir evliliğim ve üç tane çocuğum var.İki dönemdir belediye meclis üyesiyim.Son dönem,2009 döneminden beri de Didim Belediye Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyorum.

 • Sayın Karaoğlu,boş zamanlarınızda belli başlı bir uğraşınız var mı ?
Araç kullanmak ve spor yapmayı çok seviyorum.Eski bir sporcuyum.

 • Avrupa'da veya başka bir yerde kardeş belediyeniz var mı ?
Almanya,Frankfurt'ta bulunan Laughman Belediyesi ile 1995'ten beri kardeş belediyeyiz.

 • Sizin açınızdan insanlar neden Didim'i tercih etmeli ?

  Didim'in doğası her şeyden önce çok güzel,iddaa ediyorum Çanakkale'den,Antakya'ya kadar en iyi deniz ve kuma sahibiz.Ayrıca nem oranımız çok iyi,bizde bunu tescilletmek için 9 Eylül Üniversite'si ile bir çalışma gerçekleştiriyoruz ve inşallah önümüzdeki yıl nem oranımızı tescilleticeğiz.Havamızı tescilletikten sonra sosyal güvenlik kurumları Didim'i reçetelerine yazabilecek.Karşılaştırma yaparsak,şu zamanlarda Antalya da insanlar burunlarını bile çıkartamazken,çıktıklarında terden duramazlarken Didim'de bir gölgeye oturup,serin serin tatilin tadını çıkartabilirler.

 • Yabancı turist olarak Didim'i tercih eden genellikle İngilizler olarak biliniyor.Bunun bir sebebi var mı ?

  Bunun nedenini kestirmek çok zor aslına bakarsınız.Zamanında buraya Almanlar ve Fransızlarda çok geliyordu ancak İngilizler buraya gelmeye başladıktan sonra Almanlar ve Fransızlar pek burayı tercih etmemeye başladılar yani İngilizlerin olduğu yerde pek durmuyorlar.İngilizler için güzel bir yer ve mülk edinme konusunda uygun fiyatları olduğu için daha çok İngilizler tarafından tercih edililen bir bölge olduğu doğrudur.

 • Geçen günlerde Didim'de Yazarlar Festivali gerçekleşti.Bunun gibi başka kültürel ve sanatsal faliyetleriniz bulunuyor mu ?
Tabi.1 Eylül Barış Şenlikleri'inin 18. düzenleyeceğiz bu yıl,aynı Yazalar Festival'i gibi paneller ve konuşmalar gerçekleştiriyoruz,önemli kişilerin katkılarıyla.

 • Didim'de ne gibi konaklamalar mevcut ve yerli-yabancı turiste ne gibi olanaklar sunuluyor ?
Şöyle söylemek istiyorum,Didim'de 5 yıldızlı otellerde mevcut ve yapılmaya da devam etmekte.4-3 yıldızlı otellerimiz ve pansiyonlarımızda mevcut.Ayrıca son zamanların trendi butik otellerimizde mevcut.Kısacası herkesin Didim'de kesesine göre tatil konaklamaları mevcut.İnsanlarımız buraya gelip,uygun fiyatlarla konaklayabilirler.Tercih seçenekleri çok olan bir yer.

 • Türkiye'ye artık turizmde marka gözüyle bakılıyor.Sizce Didim bu markanın neresinde ?
Bana göre Didim bu markanın ortasında.Neden ortasında diye soracak olursanız.2006 yılında devlet Didim'i turizm bölgesi olarak ilan etti.Ancak yatırımları bekliyoruz,devlet bu hazine yerlerini işletmecilere kiralayacak ve planlamasını yapacak,Didim'e önümüzdeki yılların Antalya'sı olarak bakıyoruz.Tabi bu birkaç yıl alabilir,her şeyden önce bu devlet politikası.

 • Didim turizm dışında 4 mevsim yaşam alanı olarak tercih edilebilir mi ?
Buraya bir aile yerleşse 4 mevsim çok rahat yaşayabilir,en fazla bir ay soğuk olur o da Kocaeli'nin mayıs ayı gibi olur.Burada insanlar katalitik olarak söyleyecek olursak bir tüple kış geçirilebilir,ben kendi evimde bir klimayla çok rahat kışı geçirebiliyorum.

 • Didim'de tamamlanmasını düşündüğünüz bir eksik sizce var mı ?
Çok genç bir ilçe,1964 yılında belde olmuş ama belediyenin tam anlamıyla yerşleşmesiyle 1992 yılında ilçe olmuş.Dolayısıyla çok şeyimiz eksik,devlet yatırımları yok.İlk defa devlet yatırımları geliyor,Bodrum-Söke Karayolları planlanıp,yapılmaya başlandı.Didim'in imar alannıı ölçtürdüğümüzde Konya'nın imar alanından daha büyük olduğunu gördük.55 kilometre plaj sahilimiz var yani hizmet etmekle bitmez o yüzden çok hizmet etmemiz gerekecek.

 • Öğrenci olarak düşünürsek Didim'i neden tercih etmeliyiz ?
Öğrenciler dar bütçeli bir kesimdir.Didim'de öğrenciler çok uygun fiyatlara tatillerini yapabilirler.Bence Didim'e öğrencilerin hepsi gelmeli.Çünkü onlar için her türlü imkanlarımız var.Güneş,kum,tarihi eser,gece hayatımız ve Bodrum,Kuşadası'na çok yakınız,konum olarakta çok iyi yerdeyiz.

 • Üniversite öğrenci kulüplerinden herhangi biri Didim'e gezi düzenleyecek olursa,onlara yardımcı olma gibi bir olanağınız var mı ?
Tabiki.Bizlere müracat ettikleri takdirde elimizden gelen tüm imkanlarımız seferber ediyoruz,daha öncede böyle bir girişimde bulunuldu ve yardımcı olduk.Bizim amacımız Didim'i tanıtmak,gençlerimizde yaşadığı şeyleri geleceğe taşıyacağı için,Didim'i en iyi şekilde tanıtacaktır.

 • Diğer turistik bölgelere göre Didim'de bir turist için fiyatlar daha cazip,sizce bunun eksi ve artı yönleri neler ?
Eksi yönleri var,bazı kesimler için kalitenin düştüğü söyleniyor.Bir atasözümüz var ucuz etin yahnisi sulu olur diye.Tabi,ucuz et alırsanız yahniye bir bardak daha su koymanız gerekir daha çok kişi doysun diye.Orada bir sıkıntımız var.
İnsanları kaliteli,kalitesiz olarak ayırmak istemiyorum.Paralı veya parasız olarak ayırılabilirler.Her bütçe bizde yer bulabilir demiştim ancak daha imkanlı bütçelere hitap etmekte zorlanıyoruz,onlar genelde Bodrum veya Antalya'yı tercih ediyorlar.Yani bu işin havası var,Bodrum'a gittim Halikarnas'ta eğlendim demek insanlara daha cazip geliyor,oysa bizimde burada bir çok gece kulübümz var,Medu'sa adlı mekanımızda bir çok gece kulubüyle yarışıyor.Keşke diyorum bizlerde daha önce ünlü kişileri buraya getirip,reklam yapsaydık.Çünkü reklam olarak görüyorum bu tür olayları.

 • Gözlemlediklerinize göre turist-esnaf ilişkisi Didim'de nasıl ?
Sıkıntıları var.Turistinde,esnafında sıkıntıları var. Hanzmuhtan şikayetçiler ,hanzmuh dediğimiz şeyin anlamı esnafın elemanlarından birini kapıda bekletmesiyle geçen turistleri kolundan çekiştirip,zorla yemek yedirmesi olayı.Kalitesizlikten şikayetçiler,güzel bir menü gösterilip,iyi olmayan yemekler getirilmesinden şikayetçiler.Kandırılmaktan şikayetçiler kısacası bir çok yerde olabilecek sıkıntılar.

 • Yurt içinde ve yurt dışında tatil yapacak olsanız,nereyi tercih ederdiniz ?
Ben şöyle söylemek istiyorum,Türki'yenin çoğu yerinde tatil yaptım.Denize girmek istiyorsam Didim'den başka yeri tercih etmem ancak şu sıralar araçla günü birlik gezi ve tatillerini seviyorum.Belli bir yaştan sonra 4-5 gün bir yerde kalmak beni sıkıyor.Geçen bayramda da Bursa,Beypazarı,Eskişehir seyahatim oldu,yorucuydu ama kafam dinlendi,çok güzel yerler gördüm.Gezmeyi seviyorum.Tabi her kültürü bilmek lazım.Yurt dışında Yunan Adaları'nı seviyorum,ve turizmi benimsemişler gerçekten de bu işi iyi kavramışlar.Turizm sektöründen iyi paralar kazanıyorlar.

 • Son olarak Sayın Karaoğlu,seyahat tutkunu öğrencilere ne söylemek istersiniz ?
Seyahat etmekten sıkılmasınlar,seyahat insanın ufkunu açan bir şey.Yeni kişiler tanımaktan çekinmesinler.Yollara çıksınlar.Onlar bizim geleceğimiz ve ülkemize sahip çıksınlar.


-Sayın Karaoğlu beni makamınızda ağırladığınız ve sorularıma samimi cevaplar verdiğiniz için teşekkürler..