13 Ağustos 2013 Salı

Apollon Tapınağı / Didim

Gene bir şekilde bir yerlerden bir yerlere geçerken uğradığım Didim'de,bir kaç gün kaldım ve bu süre zarfında Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet KARAOĞLU ile Didim üzerine röportaj gerçekleştirme ve Apollon Tapınağını gezme fırsatı buldum.Röportajımı redakte ettikten sonra blogumda paylaşıcam.Ancak öncelikle Apollon Tapınağı'na bir göz atmanızı tavsiye ederim.


Tarihin derinliklerine bir yolculuk daha yerinde gözlemleyerek yaptığımı düşünüyorum,ufak bütçem ile elimden geldiğinde size bir yerleri göstermeye ve seyahatte yardımcı olabilecek bilgileri buradan vermeye çalışıyorum.


Apollon TapınağıKendi gözlemlerime dayanarak Apollon Tapınağı'na gitmeniz için öncelikle Didim'e yola koyulmalısınız.Altınkum ve Mavi Şehir beldeleri arasında bulunan bu tapınağa minibüs yardımıyla gidebilirsiniz.Minibüs ücretleri iki lira olup,tapınağa gidene kadar bir çok İngiliz turist ile sohbet edebilirsiniz.
Müze kartım olduğu için ben beklemeden tapınağa giriş yapabiliyorum.Ancak müze kartı olmayanlar için tapınak ücreti 5 TL olarak belirlenmiş.Eğer fotoğraf çekme gibi bir tutkunuz varsa gayet iyi bir mekan.
Öncelikle tapınak alanına girergirmez sizi bir aslan heykeli ve 3 medusa heykeli karşılayacak.Panolarda sizlere yardımcı olması için tapınağın haritasını ve tapınak hakkında bilgiler göreceksiniz.10-15 Basamaklı bir merdivenden indiğinizde tapınak alanın içinde kendinizi bulacaksınız öncelikle eski sütunların parçaları sizi karşılayacak ve koca tapınağın ayakta duran tek parçası olan,tapınak giriş sütünları sizi karşılayacak.

Daha sonra buradan geçip,tünel vari bir yerden arka tarafa çıkıcaksınız ve burayı arenaya benzetebilirsiniz.Bu arenaya benzeyen yerin tek merdivenli bölümü bulunuyor ve kendi mantığımdan yola çıkarak düşünürsek insanlar burada oturup bilgi alışverişi gerçekleştirip,kalabalıklara sesleniyor olabilirler.

Ben tapınağı gezerken yeni evli çiftte tapınağa geldi ve burada gelinlik-damatlıkla resim çekimleri gerçekleştirdiler,tabiki onların bu mutlu anını bende kadrajıma aldım.

Tapınaktan çıktığınızda yemek yiyip,çay içebileceğiniz bir kaç şirin ve uygun ücretlere sahip cafe,restaurantlar sizi karşılayacak tabiki hediyelik eşya dükkanlarıda karşınızda olacak.Hoşuma giden bir ayrıntı olarak ta tapınağın neresinden bakarsanız bakın,salaş bir köy evinden bütik pansiyona çevrilmiş,bir köy evi görüceksiniz.

Bu benim gözlemlediklerim ve yorumladıklarımdı.Daha ayrıntılı bir bilgi istiyorsanız. Apollon Tapınağı
Fotoğraflar Eskipatikler'e aittir.