23 Temmuz 2013 Salı

YoldaYola çıkmak bir başlangıç ancak yola çıkıldıktan sonra yola düşmek bir bağımlılık durumuna dönüşüyor.Bu bağımlılık o kadar artıyor ki artık insan iflah olmaz bir yolcuya dönüşüyor.Bu yolculuk sırasında insan yeni şeyler öğreniyor ve kendi içine doğru bir araştırmaya giriyor.Bu yüzden dünya edebiyat tarihinde seyahat kitapları önemli bir yer alıyor.Neredeyse önemli tüm yazarların seyahatnamesi veya anı niteliğinde olan otobiyografisi bulunmaktadır.

Bununla birlikte bazı seyahat kitapları vardır işte onlar yeni akımlar oluşturur,edebiyat dünyasında.Jack Kerouac'ın yolculuğu sırasında 3 haftada yazdığı Yolda kitabı böyle bir kitap.

Beat Kuşağının en önemli kitabı olan bu kitapta, Kerouac ABD'de ve Meksika'da yaptığı yolculukları konu ediyor. Kitabın ana fikrini ise yine kitaptan yer alan bu cümle özetliyor:
"Eski püskü bavullarımız gene kaldırıma yığılmıştı; daha gidecek çok yol vardı önümüzde. Ama önemli değildi, çünkü yol hayattı."

Bu kitapla alakası olmasada,bu kitap ile bağdaştırabileceğiniz bir belgesel filmini paylaşıyorum.


 

Ayrıca 1960'lı yıllarda ritim ve blues sanatçısı Percy Mayfiedl'ın sözlerini yazdığı Ray Charles ile bütünleşen,ünlü ve günümüze uzanan şarkısı "Hit the road Jack" beat kuşağının eseri olarak Jack Kerouac ve Yol'a adanmıştır.