22 Temmuz 2013 Pazartesi

Biraz Nostalji Postcrossing

İlkokulda öğretmenler kartpostal yazmamızı isterdi,yılbaşında.Şimdi bu olay devam ediyor mu bilmiyorum ilkokullar da ancak biz bunu gayet iyi yapmıştık.İlk kartpostalımı nereye gönderdim diye soracak olursanız bende hatırlamıyorum.Teknolojiyle iç içe olduğumuz günden beri hayatımız oldukça kolaylaştı,bu yazıyı da zaten bu sayede okuyorsunuz.Bilgiye ulaşma,arkadaş edinme olanağımız da artmış oldu.


Yazıyı öğrendiğimden beri bir şeyler yazma merakı,bir şeyleri kağıda dökme isteğim hep oldu.Zamanla klavye bu görevi aldı.Önce bilgiler sonra notlar sonra ilk sevgiliye mektuplar veya kartpostallar yazılmıştır.İşte bu bilgi çağında benim gibi hala kalem ve defter kokusunu seven insanlar için POSTCROSSİNG diye bir sosyal platform bulunmakta.


Postcrossing,  eski mektup ve kartpostal heyecanını sürdürmek için hayata geçirilmiş ve insanlara bu ruhun ölmediğini göstermek için yapılmış bir projedir.Paulo Magalhães adlı Portekizli bir kartpostalsever tarafından 2005 yılında yapılandırılan www.postcrossing.com adresine girip sizde bir profil oluşturabilirsiniz. 2012 yılı Aralık ayı itibariyle 215 ülkede 365 bin üyesi olan Postcrossing’de bugüne kadar 15 milyon kartpostal gönderilmiş. Postcrossing’e dahil olmanız, yani bir “postcrosser” olmanız için yapmanız gereken tek şey bir hesap açmak, profil oluşturmak ve posta adresinizi yazmak olacak. Sonra da size rastgele seçilerek verilen adreslere kartpostallar yollamanız istenecek. Ne kadar çok kart atarsanız elinize geçen kart sayısı da o kadar fazla olacaktır. Her kartın kendisine ait özel bir numarası olduğundan, elinize geçen kartı profilinize kayıt etmeniz gerekecek. Böylece aldığınız ve gönderdiğiniz kartların sayısı ve kimlerden kart aldığınız ya da kimlere kart attığınızı sayfanızdan takip edebileceksiniz. İsterseniz kartınızı taratarak sayfanıza ekleyebilir, altına yorum da yazabilirsiniz.

Benim ilk kartpostalım Ukrayna yolunda olması gerek şu sıralar belkide varmış bile olabilir bana düşen ilk kartpostalıma gelecek olan cevabı beklemek.
Ayrıca önemli bir bilgi olarakta Türkiye'den yurtdışına kartpostal göndermenin fiyatı 2.20 TL.

Postcrossing'te ben.