21 Nisan 2013 Pazar

Tarihi Beypazarı


Bu yazıda mimari yapısıyla akıldan çıkmayacak bir yeri blogumda paylaşıyorum.Bu yer Beypazarı.
Beypazarı'na ziyaretim ufak yaşlarda gerçekleşti ancak aklımda kalanları ve Beypazarı hakkında izlediğim programları topladığımda bu yazıyı yazma cesaretini buldum.
Öncelikle Beypazarı'nın tarihi ve önemli bir yer olduğunu söylemek isterim.Bunun kanıtını görmek isterseniz Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sini incelemenizi tavsiye ederim.
Çünkü Evliya Çelebi,Seyahatname'sinde Beypazarı'ndan bahsetmektedir.


Beypazarı,Ankara'ya bağlı bir ilçedir.Beypazarı'na bir hafta sonu ziyaretinde bulunabilirsiniz.Fotoğraf çekmeyi sevenlerin bence uğraması gereken bir yerdir.Öğrenci iseniz her keseye göre pansiyon bulunmaktadır.Beypazarı konakları size ilginç gelecektir.
Beypazarı zaten mimari konaklarıyla meşhurdur.Beypazar'lı bir arkadaşım,bu konakların zemin katları taş, üst katları ahşap iskelet içine,ahşap veya kerpiç dolgu sistemi kullanılarak inşa edilmiş olduğunu söyledi.
Bu mimari konakların çoğunda yaşam hala sürmektedir.Bazı konaklar pansiyon haline çevrilmiş ve burayı gezip,görmeye gittiğinizde bu pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.


Beypazarı'na gittiğinizde İnözü Vadisi'ne uğramanızı tavsiye ederim.Bu vadi İnözü Çayı'nın aşınmasıyla meydana gelen dar bir vadidir. Bu vadinin her iki tarafından üzerine çıkılması çok zor kayalıklar içine oyulmuş, batı yamaçları çok katlı görünümünde birçok mağara mevcuttur. Vadinin dik olan doğu ve batı yamaçlarındaki mağaraların bir bölümü çok yükseklerde bulunduğundan ziyaretleri çok mümkün değildir. Bu mağaraların eski çağlarda yapıldığı ve mesken olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Vadide bulunan mesire yerlerinde mola verip yeşillikler içinde kafa dinleyebilirsiniz.

Beypazarı'nda ayrıca gezebileceğiniz yerler Hıdırlık Tepesi,İmaret Meydanı,Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi sanırsam Müze Kartınız varsa burada kullanabiliyorsunuz.Boğazkesen Kümbeti'de gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Beypazarı'nda Ne Yenir ? Sorusuna gelince taş fırında toprak kaplarda pişirilen Beypazarı güveci, incecik sarılmış Beypazarı dolması, 80 kat ince yufkadan yapılan baklava, bir tatlı çeşidi olan Höşmelim, havuç lokumu, Beypazarı kurusu denenmesi gereken lezzetler arasında.Havuç suyu ve Beypazarı kurusunu yan yana denemelisiniz.

Yapmadan Dönme ;


  • Tarihi konaklarda gezmeden
  • Çarşısında dolaşmadan
  • Beypazarı Kurusu yemeden ve havuç suyu içmeden
  • Havuç lokumu yemeden
  • İnözü Vadisi'ni görmeden dönme.


Not: Fotoğraf çekimi için ideal bir yerdir,yedek hafıza kartı götürmenizi tavsiye ederim.