6 Nisan 2013 Cumartesi

"Sıfırlayın Sayın Başbakan" Kampanyası !

Her zaman iletişim içerisinde olduğum seyahatozgurlugu.com adlı blogun başlattığı bu kampanyayı siz takipçilerim ile paylaşmak istiyorum.Pasaport harç ve vergilerini konu edinen bu blogun başlattığı kampanya hakkında seyahat tutkunlarının haberi olmalı ve gelişmelerden haberdar olmalı.İşte kampanyanın ana yazısı ve içeriği.

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasayla Bakanlar Kurulu’na “yurt dışına çıkış harcını” sıfırlama yetkisi veriliyor. Bu yetkiyle “Bakanlar Kurulu” istediği zaman yurt dışına çıkış harcını geçersiz bir duruma getirebilecek.
Bu yasa da Bakanlar Kurulu’na verilen “sıfırlama yetkisi”, önemli bir seyahat özgürlüğü engelinin bir karar ile kolayca kalkabilmesi anlamına geliyor.

Aslında anayasal hak ve temel insan hakkı olarak “seyahat özgürlüğünü” kısıtlayan yurt dışı çıkış harcının sadece sıfırlanmasını değil, tamamen tarihe gömülmesi gerekiyor. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu vergi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13., Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “seyahat özgürlüğü”nü düzenleyen 23. maddesine açıkça aykırı.