8 Nisan 2013 Pazartesi

CouchSurfing ile Misafir Olmak

CouchSurfing gibi bir çok site var ama ben bu siteden bahsederek konuyu açmak istedim.CouchSurfing'i bir bedava konaklama aracı olarak değilde , kültürel etkileşim aracı olarak görebilirsiniz.Bu web sitenin mantığında birilerine misafir olmak ve birilerini misafir etmek amacı vardır.

Bu siteyle Avrupa'da yada dünyanın bir çok yerinde rahatça konaklayabilirsiniz.Bunu Türkiye içide rahatça kullanabilirsiniz.
Örneğin: Antalya'ya bir yolculuk gerçekleştireceksiniz,Antalya'da yaşayan ve CouchSurfing kullanan bir kişiyle irtibata geçip,bilgilerinizi gönderdikten sonra o kişiden cevap beklemeye koyulabilirsiniz.Cevabınız olumlu olursa eğer konaklama probleminiz ortadan kalkacaktır.
Güvenlik konusuna gelince,bir sıkıntı olacağını sanmıyorum;çünkü misafir olacak yada misafir olacağınız kişi size bir çok bilgi gönderiyor yada siz onlara bir çok bilgi gönderiyorsunuz ve böylelikle güvenilir olduğunuz kanıtlıyorsunuz.

CouchSurfing hakkında profilinizi doldurun,otele gittiğinizde nasıl sizden kimlik istiyorsalar,hırlı mı hırsız mı olduğunuzu anlamak için,insanlar size evini açmadan önce tanımak isteyecektir.Ayrıca bolca fotoğraf koymanızı da öneririm.
CouchSurfing ile ilgili bir kaç ayrı bilgi ise;kişinin profilini okuyun gerçekten kafanıza yattıktan sonra insanlara teklif gönderin.

Teklif gönderme ekranın da iki boşluk vardır.
1.Boşlukta gezinizden bahseder ve nereden nereye gideceğiniz yazarsınız.
2.Boşlukta neden o insanda kalmak istediğinizi belirtirsiniz.

Bunların hepsini yaptıktan sonra geriye denebilecek tek bir şey kalıyor.Bol Şans...

Profil paneli örnek görüntüsü ;