27 Mart 2013 Çarşamba

Sırt Çantası Hazırlamak

Seyahate çıkmadan tatlı dert denilen bir olayla karşı karşıya kalırız.İşte bu olay sırt çantası hazırlamaktır.Dolup taşan bir çanta ile rahat ve kolay bir yolculuk düşünülemez.Sırt çantası yolda olanların aslında atar damarıdır.Onsuz bir yolculuk düşünmek,savaş meydanında mermisiz kalmak gibi sayılabilir.
Yolculuk sırasında aslında evimizin küçük bir bölümünü de yanımızda taşıyoruzdur.İşte bu bilgileri işimize yarayacak önemli ve en aza indirgenebilecek eşyaları yanımıza almak için yazıyorum.
Seyahat çantası hazırlamanın 10 temel kuralı ;

  1. Kıyafetleri, çamaşırları ve her türlü eşyaları bir grup olarak yerleştirin. Bu size yerleştirme ve eşyaları bulmada kolaylık sağlayacaktır.
  2. Hacmi geniş eşyalarınızı daha önce yerleştirin.Bu eşyayı yerleştirdikten sonra yanlarda kalan boşluklarına çorap,havlu,çamaşır gibi yer tutmayacak eşyaları yerleştirin.Çantanızdan sık sık çıkaracağınız eşyaları ise en son koyun,bu size ulaşımda kolaylık sağlayacaktır.
  3. Kişisel bakım eşyaları için ufak ayrı bir çantanız olsun.Kısa seyahatler için büyük bir şampuan taşımanın anlamı yok.Aslında uzun yolculukta bile istediğiniz kozmetik ürünü marketlerden temin edebilirsiniz.Ama illa yanıma alacağım diyorsanız,onları da poşetlemenizi tavsiye ederim,akmaya karşı koruma elde etmiş olursunuz.
  4. Çantanızdan sarkan ve kenarlarına bağlanmış eşyalar bulundurmamaya özen gösterin. Eşyalarınızı tek parça ve toplu olarak bulundurmaya özen gösterin.Böylece kaybolma ihtimalleri en aza indirgenmiş olacak.
  5. Ben elektronik alet olarak telefon taşıyorum yanımda sadece internet ve fotoğraf çekme işimi telefonla karşılayabiliyorum.Ancak siz elektronik alet taşımak isterseniz,bunları bir arada bulundurun ve tek bir şarj aleti taşıyın.
  6. Taşıdığınız elektronik aletleri çantanızın ortasında bulundurun,böylece kıyafetlerle destek sağlamış olacaksınız.
  7. Çantanıza isim,telefon,e-posta adresinizin yazılı olduğu bir etiket yapıştırmanız.Kaybolma ve çalınma durumlarına karşı bir tedbiriniz olacaktır.
  8. Yanınızda küçük bir çanta götürmeniz iyi olur.Bu belden bağlamalı ufak bir çantada olabilir.İçine fotoğraf makinesi,para,belgelerinizi koyabilirsiniz ve böylece yanınızdan ayırmamış olursunuz.
  9. Yanınızda naylon poşet bulundurmanızda size yardımcı olabilir.Poşetlerin nerede lazım olacağını bilemezsiniz.Yeri gelir çöp torbası diye kullanırsınız,bazen de ayakkabılarınızı ve ufak eşyalarınızı koyabilirsiniz.
  10. Çantanızı yerleştirmeden önce eşyalarınızı yatağa serin ve tekrar bakın.Götürmeyi düşündüğünüz eşyaların yarısını çıkartın.Emin olun bu son çıkartıklarınız yolculuk sırasında zaten işinize yaramayacaktır.