10 Mart 2013 Pazar

Semih Aktaş'ın Kaleminden Moskova


Soğuğu insanın içini ısıtan şehir Moskova. Yazıya soğukla başlamak istiyorum buraya geldiğinizde hava alanından çıkar çıkmaz soğuğu tokat gibi yiyeceksiniz. Kalın giyinmekte fayda var özellikle aralık ve ocakta -30 lara varan soğuklar biraz canınızı yakabilir :) aralıkta ocakta tavsiye edilmeyecek şehir,güneş sabah 10da doğar (görmezsiniz) akşam 5te batar ve hiç değişmez havanın tonu insanı bunalıma sürekleyebilir. Ekim-Mart arasını bir kenara atın geri kalan dönemde Moskava gidilesi bir şehirdir.Moskova diyince akla ilk gelen Kremlin sarayı, Aziz Basil Katedrali, Lenin Mozolesi, Kızıl Meydan gezilip fotoğraf çekilmesi gereken yerlerden.Meraklısına Savaş müzesinde eskiden günümüzün son teknoloji silahlarını görebilir şaşırabilirsiniz. Dostoyesvski, Puşkin Müzesi, Lenin Kütüphanesi'de gidilince kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Eğlenmek mi istiyorsunuz? O zaman size Arbat sokağına uğramanız gerektiğini söylerim.Arbatı gördüğünüzde Beyoğlu'na mı geldim ben diyebilirsiniz çünkü eski Arbat,Beyoğlu'ndaki tramvayı çıkartın ve alın size Beyoğlu.Moskova'dan bir şeyler almak istiyorsanız. Birçok hediyelik eşya dükkanı vardır fakat fiyatlar el yakar matruşka, rus kaşığı, maroz, bunları merkezden uzak yerlerden almanızda fayda var. Arbatta birçok kafe vardır Starbucks, Mc donalds,Burgerking hatta Kebabhouse tarzı yerlerde rahatlıkla karnınızı doyurabilirsiniz Rus yemeğini tercih edeceğim derseniz biz bu zamana kadar o cesareti gösteremedik siz gösterirseniz,siz yazın biz okuyalım.Ama Rus çorbalarını tatmışlığımız var.Bu yüzden Borç çorbasını deneyebilirsiniz kıpkırmızı bir çorba gelecektir önünüze,damak tadınıza tuzu az gelebilir.Borç çorbasının içinde envai çeşitte sebze vardır et bulunmaz.
Gece hayatı oldukça hareketlidir Moskova da. Dolls, Che, Kakadu tavsiye edilebilecek gece kulüplerindendir. Bir gecede ortalama 200 Türk Lirası ile gayet iyi eğlenebilirsiniz tabi fiyat arttıkça kalite dahada yükselmekte aynı şekilde fiyatın düşmeside mümkün. 

Tabi bunları yaparken ulaşım nasıl mı olacak? Burada Moskova metrosu devreye giriyor. Onu sadece ulaşım aracı olarak görmemek lazım Moskova diyince çoğu kişinin aklına ilk olarak Moskova metrosu gelir. Dünyanın en uzun ve karmaşık hatlarından biri olarak gösterilir,her yere gidebilirsiniz ama metro haritasını kesinlikle elinizde bulundurun çünkü sistemi anlamanız biraz zamanınızı alabilir. Metronun yerin 100 metre altına kadar indiği yerleri mevcuttur içinde sanat eserleri,heykeller,resimler,oyma taşlar,Rus tarihine dair her şeyi görebileceğiniz zengin bir arşiv barındırır. Kieyskaya, Arbastkaya, Bibloteke,Lenina kesinlikle görülmesi gereken metro duraklarıdır.


Metro İstasyonu

Semih Aktaş'a Teşekkürler...

Düzenleme : Samet Yüzgen