9 Mart 2013 Cumartesi

Otostop Çekmek


1- Otostop neden ve kimler tarafından yapılır: otostop gideceğimiz yerlere daha düşük maliyetle gidebileceğimiz ve çoğu insanla tanışabileceğimiz bir olaydır.Kimler tarafından yapılır, belli bir statüsü yok eğer insanın korkusu yoksa ve biraz da aklını kullanabilen her insan yapabilir.

2- Nasıl yapılır: gideceğimiz istikamete doğru sağ elimiz havaya kaldırmak suretiyle gelen vasıtalara işaret ederiz beni de (bizi de) al anlamını taşır (asla çekingenlik göstermeyin bu size zaman kaybından başka bir şey getirmez).Başka bir otostop çekme yöntemi gideceğiniz yeri yada istikameti kartonun üstüne yazıp daha kolay otostop çekmenizi sağlar. Bu fiil gerçekleştirilirken şoförle ve vasıtanın içindekilerle göz teması çok çok önemlidir. Şayet kendinizi acındırarak bakarsanız arabayı durdurma olasılığınız o kadar artar. Bazı araç kullanıcıları sizi görmemezlikten gelecektir.

 3 - Ne zaman, nerede otostop yapılır: her zaman otostop yapılabilir.. Otostop çekerken duracağımız yer hayati önem teşkil etmekte araçların hızını aldığı yerde durmak bizim için sakıncalı olabilir 100 – 120 km hızla gelen bir araçla burun buruna gelmeyi istemeyiz. Ayrıca hızını almış bir aracın otostopçular için durması söz konusu değil. O yüzden ne yapmalıyız araçların nispeten hızlarını düşürdüğü yerlerde, kavşaklarda,gişelerde ve trafik lambalarında. Araçlar burada hızlarını düşürür ya da yeni hızlanmaya başlayacakları için sizleri almaları olasıdır.

4 -Kaç kişi ile yapılır:  bu olayı tek yapmanızı tavsiye etmiyorum.En az iki kişi olmanızda yarar vardır.Şayet daha kalabalıksanız gruplara bölünüp otostop yapmanız daha mantıklıdırç

5 - Otostop yaparken yanımızda bulunması gereken araç gereçler nelerdir: eğer şehirler arası uzun yolda otostop yapıyorsak kendimizi korumak için bir çakı yahut biber gazı bulundurmanızda yarar vardır. Bir sırt çantası ve içine yolculuk sırasında gerekli olan malzemelerin konulması gerekli olur.Bu malzemeleri daha sonra sıralayacağım.

6 - Otostop yapılırken uyulması gereken kurallar nelerdir: Aracı durdurmayı başardık ve yolculuğa koyulduk şoförle kesinlikle muhabbet kurmalıyız yola yalnız çıkan kişiler sırf yolda muhabbet için otostopçu alırlar. Genelde konuşmalar nereye böyle diyerek başlayıp nerede okuyorsun diye devam eder.  Şoföre  sıcak kanlı  ve güvenilir olduğunuzu hissettirin.Asla yolda ikram edilen yiyecekleri kabul etmeyin. Sizde yiyecek içecek ikram etmeyin. Karşı tarafın siyasi görüsüne, tutuğu takımı  aşağılayıcı onun fikirlerini çürütecek cümleler kurmayın. Haklısın abi, evet ya o öyle olur mu, bu ne biçim hükümet, o gol kaçarmıydı ya, bu ne biçim bir eğitim sistemi gibi cümleler..

 7 - Otostopun yararları ve zararları nelerdir: Otostopla dünyayı dolaşabilirsin fakat dolaşırken canından olabilirsin . Yeni kültürler farklı insanları tanırsın. Belki de otostop çekerek gittiğin yerlerde para bile kazanabilirsin. Yeni hayat görüşlerine açık olduğunda ufkunun genişleyeceğine emin olabilirsin.