19 Mart 2013 Salı

Likya Yolu


Likya Yolu 1999 yılında doğa tutkunları için yürüyüşe açıldı.Dünyanın en iyi 10 yürüyüş güzergahı arasında gösterilmektedir.
Likya Yolu,Türkiye'nin ilk uzun mesafeli yürüyüş parkuru ve bu uzun mesafeli rotayı her yıl 12 bin civarında kişi yürüyor.Yaşlısından,gencine,öğrencisinden-profesörüne macera tutkunları bu güzergahı dolu dolu yürümek için yola çıkıyor.

Haritaların ve rotaların tarifi yardımıyla uluslar arası sisteme göre hazırlanmış kırmızı-beyaz işaretleri takip ederek 500 kilometrelik Likya kıyısı boyunca zevkle ve güvenle ama zorlu bir yürüyüş gerçekleştirmek isteyenler için görülmesi gereken bir doğa parkuru.
Her yıl binler doğa tutkununu ağırlayan bu parkur,macera nedir aslında açıkça gösteriyor.Bu parkurda rotanın asfaltı terk ettiği noktalarda yeşil tabelalar yer almaktadır.Bu yürüyüş yolu içerisinde 20'den fazla antik kenti ziyaret edebilirsiniz.

        
Rota : 
Fethiye,Kabakkoyu,Yediburunlar,Letoon,Ksanthos,sukemerleri,Patara,Kalkan,Kaş,Kekova,Myra,Finike,Adrasan,Olympos,Çıralı,Phaselis,Tahtalı Dağı,Göynük Kanyonu
         

Likya parkuru sadece kıyıyı takip etmekle kalmıyor,sarp yamaşlara çıkıp,kumsallara,limanlarada iniyor.En güzel yeride eğer konaklamak için çadır ve kamp hayatı düşünmüyorsanız,bir çok konaklama imkanı sunuyoro.Çünkü Likya Yolu konaklama alanlarının,bir çok sahil köyünün içinden veya yakınından geçiyor.
Dikat edilmesi gereken temmuz-ağustos aylarında yürüyüş gerçekleştirmek oldukça zordur çünkü hava sıcaklığı bu aylarda iyice artmaktadır.


Konaklama : Turizm merkezi olan bölgede konaklama ve ulaşım olanakları zengin.Gezdiğiniz parkurda vardığınız noktalarda her bütçeye uygun konaklama mümkün.Pansiyon,kamp alan ve butik oteller yürüyüş güzergahının bazı noktalarında yanınızda olabiliyor.
Aşağıdaki video,Likya Yolu Ultra Maraton'u tanıtım videosudur.Videoyu izlediğinizde ne kadar zorlu ama bir o kadarda güzel bir doğa parkuru olduğunu anlayacaksınız.


video